fbpx
 • Facebook
 • YouTube

Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki


Loading

Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

Nauka letteringu i trudne początki

Kaligrafia nowoczesna to obecnie jeden z największych trendów. Jednak nauka czasami nie przynosi o razu wielkich, oszałamiająych efektów. Ale zacznę od najważniejszej porady, o której musisz zawsze, ale to zawsze pamiętać podczas nauki letteringu i przywoływać ją w największych chwilach zwątpienia. Aby praktykować hand lettering, krótko nazywając lettering, nie trzeba być artystycznie utalentowanym. Talentu nie potrzeba ani za grosz. Uwierz mi. Najważniejsza jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Wyobraź sobie, że twoja ręka oraz nadgarstek potrzebują wprawy, wielu ćwiczeń, aby sprawnie prowadzić pisaka, pędzel, czy brushpena. Musisz wytrenować swoją rękę, wysłać ja na „siłownię”, aby się wyrobiła i każde pociągnięcie brushpena było coraz lepsze. Perfekcyjnie wyglądające prace hand letteringowe, wcale nie są trudne. Wystarczy poznać kilka trików i zasad, aby załapać, o co w tym wszystkim chodzi. Miałam wielkie chwile zwątpienia, nie jestem utalentowana w tej dziedzinie absolutnie nic, a nic, i po kilku miesiącach widzę postępy. Nauke letteringu w końcu przynosi efekty. Ale zacznijmy od początku, co to jest w ogóle hand lettering?

IMG 5967 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

Hand lettering

Hand lettering, lub krótko mówiąc lettering, to nic innego jak malowanie liter lub całych zdań, nadając im harmonijną kompozycję.  Można tutaj stosować różne techniki wykorzystując różne materiały pisarskie (pędzle, pisaki, ołówek, brushpeny, cienkopisy, kredę), oraz różne podłoża np. papier, szkło, tablice kredowe, drewno, metal i wiele innych. Podczas malowania liter można wykrzystywać przeróżne style, fonty oraz wielkość liter. Sztuka polega na tym, aby zdanie, czy też konkretny wyraz nabrało miłą dla oka formę. Nasza fantazja oraz mieszanie stylów pozwoli uzyskać ładny efekt.

 

page - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

Brush lettering i brush peny

Brush lettering to odmiana hand letteringu wykorzystująca podczas tworzenia liter  – brush penów, czyli pisaków pędzelkowych. Brush peny różnią się od zwykłego pisaka tym, że ich końcówka ma formę zbitego, twardego pędzla, który podczas pisania nie rozwarstwia się, tak jak jest to w przypadku pędzla. Końcówki brushpenów są giętkie i w zależności od nacisku pozwolą nam uzyskiwać cienkie lub grube kreski. Technika podczas brushletteringu jest taka, że ciągnąc linie w dół , naciskamy mocno na pędzelek, uzyskując grubą kreskę, natomiast przy prowadzeniu linii w górę nacisk jest minimalny, dzięki czemu kreska jest cieńka. I to właśnie ta kompozycja cienkich oraz grubych liń nadaje literom przepiękny harmonijny charakter. Jeśli opanujemy tę technikę do perfekcji możemy zacząć pisać pędzlami, wykorzystując farby akwarelowe, efekt jest jeszcze fajniejszy.

Pobierz bezpłatny narzędziownik w formie pdf do druku. Z narzędziownika dowiesz się jakie brush peny wystarczą Ci na początku.

IMG 4302 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

Pobieram narzędziownik za darmo

 

1 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

 

3 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

Kaligrafia

Bardzo często hand lettering jest mylony z kaligrafią. Kaligrafia to sztuka pięknego pisania. W kaligrafii chodzi o to, aby poszczególne litery wyglądały zawsze tak samo w każdym wyrazie. Przy kaligrafii używane są pióra oraz atrament.

Charakter pisma, a hand lettering, czy kaligrafia

Charakter pisma nie ma wpływu na hand letterig, czy kaligrafię. Jednego i drugiego można się nauczyć, bedąc systematycznym, cierpliwym i wytrwałym. Nauka prowadzenia cienkich, czy grubych linii w literach wymaga koncentracji, spokoju i regularnego treningu nadgarstka. Proces ten  zajmuje około 3-4 miesięcy, przy regularnych ćwiczeniach, poświęcając nauce ok. 30 minut kilka razy w tygodniu.

Materiały

Do nauki hand letteringu potrzebujemy papier, ołówek oraz gumkę. W kolejnych etapach można przerzucić się na brushpeny, farby akwarelowe, cienkopisy, czy kredę. Jednak na sam początek wystarczy zwykły ołówek, aby zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Inspiracje

Aby zacząć naukę hand letteringu warto sięgnąć po inspiracje. Siegając wstecz, pamiętam, że do tego całego hand letteringu zainspirował mnie mój kubek, który kupiłam sobie do kawy. Ma piękne hasło i zawsze mnie cieszył, gdy na niego spoglądałam. Za każdym razem myślałam sobie: „ale to jest pięknie napisane”. Inspiracji można czerpać wszędzie począwszy od pinterestu, instagrama , youtube, okładki magazynów , czy wystawy sklepowe. Zauważyłam, że w moim mieście coraz częściej witryny kawiarnii, piekarnii, cukiernii, czy barów mają pięknie wymalowany asortyment zachęcając przechodniów do wstąpienia do sklepu. Ostatnio poznałam nawet dziewczynę, która zarabia na tym malując kredą na szybach sklepów ich ceny, czy asortyment.

Jak zacząć?

Na sam początek warto potrenować kilka alfabetów. Pobierz moje  bezpłatne alfabety.  Pobawić się literami, ich komponowaniem, łączeniem w wyrazy i zdania. Wyrobić sobie nawyk pisania linii w dół grubą kreską, a do góry cieńką. Po kilku tygodniach nauki to już naturalny odruch – uwierzcie ! Nie warto wydawać pieniędzy na drogie brush peny. Nie zaczynajcie absolutnie od tombow – to mercedes w świecie brushpenów, ale drogi i absolutnie nie nadający się dla początkujących. Na sam początek wystarczy Pentel touch- do pisania mniejszych liter oraz edding 1340 to pisania większych liter. Ceny tych pisaków leżą w okolicach  4-6 zł.Nie zapomnij pobrać narzędziwnika!

IMG 5443 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

 

IMG 5512 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

Po co to wszystko?

Hand lettering to przede wszystkim hobby. Proces twórczy pozwalający się zrelaksować, wyciszyć, skoncentrwać. Nauka letteringu uczy wytrwałości i cierpliwości. Skończona praca cieszy oko, odczuwam radość i zadowolenie. Sięgając po stare prace widzę postępy i wiem, że może być jeszcze lepiej, to tylko kwestia wytrwałości. Hand lettering wykorzystuję czasami w pracy, przygotwując np. plakaty i rozpiski projektów, czy materiały na szkolenia. Robię sama kartki urodzinowe, znajomi są zawsze mile zaskoczeni. Zastosowań jest na pewno dużo więcej, ale najważniejsze to radość z tworzenia. Bez radości nie miałoby to sensu.

page 1 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki

www.mar-art.org

Moje rysunki możecie znaleźć na instagramie:

@mar-art

pozdrawiam

Mariola

Kurs online

2 lata po publikacji tego posta jestem autorką kursu online oraz ebooka do nauki hand letteringu. Zajrzyj i skorzystaj z mojej oferty!

Zapraszam Cię na pokład kursu!

Kopie von pakiet złoty 1024x576 - Kaligrafia nowoczesna- pobierz darmowy alfabet i moje trudne początki
Mariola Nowak-Jäger

About Mariola Nowak-Jäger

 •  

5 komentarzy

 •    Reply

  Super strona. Skarbnica wiedzy podziwiam i gratuluję talentu.polecam

 •    Reply

  Każdy przeżywa trudne początki ze stalówką. Sama się długo męczyłam, ale jak udalo się zaskoczyć to było warto. Znajomi doceniają a to bardzo motywujące jak dla mnie 🙂 świetna twórczość na zdjęciach, niektóre bardzo inspirują 🙂 Pozdrawiam serdecznie Madzia 🙂

  •    Reply

   Prowadzić „PISAKA, pędzel, BRUSHPENA”?!
   Prowadzić CO? (Mianownik): PISAK, pędzel, BRUSHPEN. Dlaczego tylko „pędzel” napisała Pani w mianowniku, a resztę rzeczowników w dopełniaczu? Niepojęta niekonsekwencja.
   Czy pisze też Pani „idę kupić roweru, mikser i samochodu”?! OMG!
   Pisanie pięknych liter nie będzie efektowne, kiedy tekst będzie pełen byków gramatycznych, o ortograficznych nie wspominając.

   •    Reply

    Mogłam skasować ten komentarz jako administrator, ale tego nie zrobię. Wielka szkoda, ze skupia się Pani na nieistotnych szczegółach, a nie na przesłaniu tego wpisu. Mam nadzieje, ze po wylaniu swojego jadu, czuje się Pani lepiej? Mi zrobiło się najzwyczajniej w świecie przykro. Blog prowadzę po godzinach, udostępniam mnóstwo materiałów do ćwiczeń, organizuje wyzwania i oferuję wsparcie. Zachęcam do zapoznania się z tematem „asertywności” – uważam, ze po tych słowach, które tu Pani zamieściła- jest to Pani potrzebne. Być może w przyszłości zatrudnię copywritera lub korektora moich tekstów. Na ten moment, jednak tego nie planuje. Prowadzenie bloga sprawia mi ogromną radość i nie zamierzam poprawić literówek, czy tez przecinków. Błędów ortograficznych nie robię. Mój problem to literówki i związki frazeologiczne. Proszę tu po prostu więcej nie zaglądać- dla Pani spokoju. Jest mnóstwo innych miejsc w sieci, gdzie znajdzie Pani informacje na temat hand letteringu.

 •    Reply

  Przepiękne, motywujące początki. Dziękuję za kolejną dawkę inspiracji.

Leave a Comment