fbpx
 • Facebook
 • YouTube

Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie “Kobieta niezależna” we Wrocławiu


Loading

Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie “Kobieta niezależna” we Wrocławiu

Myślenie wizualne – po co i dlaczego?

Nasz mózg myśli obrazami. Naukowcy udowodnili, że aż 83% informacji, które do nas dociera, rejestrujemy wzrokiem, 11% słuchem, 3,5% węchem, 1,5% dotykiem i jedynie 1% smakiem. Zatem to właśnie obrazy poprzez wzrok docierają do nas najbardziej. Prosty przykład z życia codziennego- podczas jazdy samochodem rejestrujemy kolor świateł na skrzyżowaniu i automatycznie podejmujemy decyzję, czy jechać dalej, czy też się zatrzymać.

IMG 9858 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
postrzeganie informacji

Również podczas nauki, czy to skomplikowanych procesów chemicznych, historii, bądź zapamiętywania ważnych informacji niesamowicie pomocne okazuje się sporządzanie notatek- a najlepiej notatek wizualnych zawierających obrazki lub małe ilustracje. Ponadto obrazy / ilustracje zwiększają zapamiętywalność informacji i pobudzają kreatywność – jestem tego żywym przykładem.

IMG 9857 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
zapamiętywanie

Wyciąganie najważniejszych informacji, czy też zapamiętywanie najważniejszych punktów ze szkoleń, narad, czy też konferencji będzie bardzo efektywne, jeśli sporządzimy notatki wizualne, zwane także “sketchnotes” , bądź po polsku ” sketchnotka” , a jeszcze prościej notatka wizualna. Po 3 dniach w naszej głowie zostanie aż 65 % informacji! Jeśli informacje jedynie usłyszymy, bądź przeczytamy – zapamiętamy jedynie 10%. To dobre argumenty aby zacząć, prawda?

https://www.youtube.com/watch?v=gsEAyNXPA4s&t=14s

Ale ja przecież nie umiem rysować !?!

IMG 9836 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
podstawowe kształty – dziąki nim narysujesz wszystko

Właśnie przeczytałaś pierwszy akapit i pierwsze co Ci się nasuwa na myśl to: “ja przecież nie umiem rysować”? Mam dla Ciebie dobrą wiadmość – ja też nie potrafię! Podczas tworzenia notatek wizualnych nie trzeba od razu malować jak Picasso! Notatki wizualne towrzymy przy pomocy prostych kształtów, takich jak koło, prostokąt, kreska, trójkąt, linia falista. Łącząc te wszystkie podstawowe elementy w całość można narysować praktycznie wszystko! Poza tym, gdy sama nawet coś “nabazgrzesz” tym bardziej będziesz pamiętała, że coś nabazgrałaś- i automatycznie zapamiętasz przekaz informacji z tym “nabazgranym” rysunkiem.

Oczywiście mogę Ci bez końca opowiadać, że rysunku można się nauczyć, trenować itp. ale wychodzę z założenia, że twoim celem jest dobre zapamiętywanie informacji, które gdzieś usłyszałaś, dlatego nie przejmuj się jakością swoich pierwszych rysunków. Gdy zaczniesz zapisywać informacje tą metodą, bardzo szybko zauważysz progress.

Myślenie wizualne – jak zacząć ?

No dobrze, część teoretyczną i motywacyjną mamy za sobą, a Ty nadal myślisz “no ale jak zacząć notować wizualnie“? Pierwsza ważna wskazówka to taka, aby przesortować to co słyszmy na konferncji, naradzie szkoleniu. Nie wszystkie informacje są istotne, dlatego należy wyłapać informacje, a może tylko same hasła kluczowe. Te hasła kluczowe zapisujesz i dodajesz do nich rysunki – o ile jest to możliwe. Wiele osób myśli, że notowanie graficzne to wyłącznie rysunki. Wprost przeciwnie! Najlepiej sprawdza się kombi z tekstu oraz rysunków.

Podczas tworzenia notatek warto ograniczyć się do jednej strony. Całość tworzy wówczas spójną całość, a ty wyłapałaś najważniejsze informacje. Ponadto – łatwiej je zapamiętasz! Gdy za pół roku otworzysz swój notatnik od razu będziesz wiedziała , co wtedy mówiła osoba prowadząca. Jeśli zapiszesz 5 kartek drobnym maczkiem – gwarantuję, że nie będzie Ci się chciało tego czytać. Oczywiście jeśli szkolenie, konferencja jest bardzo rozbudowane, warto wybrać jedną stronę na jeden temat lub zagadnienie, które jest poruszane. Będąc 8 godzin na szkoleniu nie jeteś w stanie zapisać wszystkiego wyłącznie na jednej stronie!

IMG 9851 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
edding 1200 doskonale sprawdza się do sporządzania notatek, zaś gruby zakreślacz od ecoline idealnie nadaje się do cieniowania obrazków

Aby wyróżnić poszczególne zagadnienia warto stosować różne czcionki lub też zmieniać wielkość liter. Idealnie nadaje się do tego również lettering ! Napisy można podkreślić kolorem- zwiększy się wtedy przekaz. Nie szalej jendak z kolorami – mniej jest więcej. Ja używam w sketchnotkach zazwyczaj tylko dwóch kolorów- czarnego do pisania i rysowania oraz niebieskiego, bądź czerwonego do nadawania akcentów. Notatki wyglądają jeszcze lepiej, jeśli wszystkie rysunki mają cienie.

Literatura

Na rynku jest też dostępne mnóstwo literatury, z której krok po kroku można nauczyć się notować wizualnie. Polecam Ci dwie pozycje:

Mike Rohde “Skentchnote” oraz Karolina Jóźwiak, Szymon Zwoliński “Myślenie wizualne w biznesie”.

IMG 9850 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
polecane książki

Myślenie wizualne w biznesie

Wielu osobom może się wydawać, że wizualizacja w biznesie jest nie na miejscu. Brakuje tutaj powagi, a przecież świat biznesu jest taki poważny i surowy. Też tak kiedyś myślałam, dopóki nie zaczęłam! Sporządzanie agendy na flipcharcie, czy też prezentacja szkoleń jest o wiele efektywniejsze i ciekawsze odkąd wprowadziłam elementy myślenia wizaulnego. Już na wstępie uczestnicy szkoleń widząc wesołą agendę nastawiają się pozytywnie do mojej osoby. Biorąc udział w workshopach można też nieźle zapunktować sporządzając wyniki na flipcharcie włąśnie metodą sketchnotes. Człowiek lubi obrazy- lepiej rozumie zagadnienie, problem i szybciej zapamiętuje rezultaty. Zatem dlaczego nie korzystać z tej metody w biznesie? Polecam serdecznie, bardzo szybko zauważysz wyniki!

IMG 9835 1024x759 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
każdy ma w głowie inne obrazy, dlatego twoje notaki będą jedyne i niepowatarzalne

Myślenie wizualne i moje notatki z ostatnich szkoleń: “Kobieta niezależna” oraz “BeachCamp”

Podczas ostatniego szkolenia “Kobieta niezależna” prowadzonego przez Kamilę Rowińską we Wrocławiu starałam się wychwicić kluczowe punkty i je zapisać. Samo szkolenie było niesamowite – to jest materiał na osobny post, tyle mam do powiedzenia. Ostatnia edycja tego szkolenia w 2019 roku odbędzie się we Warszawie –tutaj moża sprawdzić termin i cenę. Wiele osoób pisało do mnie na instagramie w tej sprawie, dlatego postanowaiłam umieścić moje notatki tutaj na moim blogu.

Zaproszeni Goście

IMG 9837 1024x767 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
Goście zaproszenie na szkolenie kobieta niezależna
IMG 9839 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
kobieta niezależna
IMG 9840 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
kobieta niezależna
IMG 9841 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
kobieta niezależna
IMG 9842 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
kobieta niezależna
IMG 9843 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
Najważniejsze lekcje od Edyty Kurek
IMG 9844 1024x769 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
kobieta niezależna
IMG 9845 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
agility management
IMG 9846 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
Beachcamp in SPO
IMG 9847 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
Beachcamp in SPO

Po prostu zacznij !

Po prostu zacznij- to moja dewiza. Myślenie wizualne będzie dla Ciebie czarną magią, dopóki nie spróbujesz. Nie przekonasz się czy warto i jak sobie radzisz z notowaniem graficznym. Zapamiętaj na sam koniec, że notowanie wizualne to nie sztuka! To sposób zapisywania informacji obrazami i ilustracjami pomocniczymi. Zatem nie musisz być utalentowaną malarką, aby zacząć.

po prostu zacznij 1024x658 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu

Jestem ciekawa jakie macie przemyślenia, a może dośwadczenia z notowaniem graficznym. Chętnie poczytam Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie

Mariola

IMG 9859 1024x768 - Myślenie wizualne w biznesie i szkolenie "Kobieta niezależna" we Wrocławiu
nowy
Mariola Nowak-Jäger

About Mariola Nowak-Jäger

 •  

6 komentarzy

 •    Reply

  Te wszystkie twoje notatki wizualne sa babowe i o ile nieprzekonalam sie do letteringu ze chce sie go nauczyc bo go potrzebuje o tyle notatki wizualne przydadza sie i mi. Dzieki Mariola!

  •    Reply
   Mariola Nowak-Jäger Wrzesień 29, 2019 at 11:17 am

   dziękuję! Zapamiętywalnośńć jest naprawdę dużo większa więc stosuję tę metodę i bardzo polecam 🙂

 •    Reply

  Świetny artykuł oraz notatki 🙂 Zdecydowanie też zachęcam do robienia notatek wizualnych 🙂

 •    Reply

  Świetny wpis.
  Jakoś nigdy nie mogłam sie zebrac do tej formy robienia notatek. Ze względu na brak talentu do rysowania.
  Zawsze mnie też zastanawialo czy takie notatki można robić słuchając czy dopiero później dopracować mając zapisane hasła?

  •    Reply
   Mariola Nowak-Jäger Październik 6, 2019 at 8:21 pm

   hej, zaczynalam nauke sketchnotek od stworzenia wlasnej biblioteki ilustracjii , teraz automatycznie podczas konferncji badz szkolenia notuje w taki sposob. moglabym te notaatki pozniej przepisywac aby byly ladniejsze, ale nie ma to sensu. Chodzi o zapamietywanie, a nie o artystyczne prace 🙂 Polecam siegnac po ksiazki, lub ebooki z tej dztiedziny 🙂

Leave a Comment