fbpx
  • Facebook
  • YouTube

Jak stworzyć kompozycję – hand lettering


Loading

Jak stworzyć kompozycję – hand lettering

Kompozycja w hand letteringu

No dobrze. Przerobiłyśmy podstawy- wiesz już na czym polega oszukana kaligrafia, pobrałaś mój bezpłatny przewodnik do nauki brush letteringu, zaczęłaś pisać już całe wyrazy. A teraz przyszedł czas, aby zabrać się za kompozycję.

Zapewne zauważyłaś, że o ile pisanie wyraz po wyrazie idzie Ci już sprawnie, o tyle stworzenie fajnego plakatu, layoutu wymaga już więcej pracy i fantazji.

W moim kursie online hand lettering, jak również w ebooku pokazuję Ci krok po kroku z jakich elementów stworzyć fajny plakat, i które rozwiązania się najlepiej sprawdzają.

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, jak wykonać kompozycję, którą ostatnio stworzyłam i opublikowałam na moim fanpage’u.

Zaczynamy!

Zaczynam od napisania hasła

Tworząc ten plakat rozpoczęłam od rozgzrewki ręki. W tym celu napisałam alfabet oraz całe zdanie, a następnie policzyłam ilość wyrazów, które pojawiają się w cytacie. W tym dniu akurat jeszcze nic niepisałam, dlatego tak sobie pomiziałam po papierze bez większego celu.

Następnie wybrałam słowa kluczowe i zakreśliłam je ołówkiem . Wybrałam aż 3 słowa. To właśnie te słowa będą w grafice bardziej zaakcentowane (innym kolorem, wielością, specjalnym fontem lub umieszczę je w chmurce, ramce wstążce). Na tym etapie nie wiedziałam jeszcze co dalej.

alfabety do kaligrafii - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Bazgrania ciąg dalszy

W kolejnym etapie narysowałam prostokąt. Moim celem było umieszczenie całej sentencji w formie prostokąta. Ty możesz wybrać inną dowolną formę- koło, trójkąt, sylwetka człowieka, domu, jabłka- cokolwiek.

Następnie zaczęłam się zastanawiać, jak rozłożyć pojedyńcze wyrazy, aby zmieściły się w prostokącie. Na sam koniec wybrałam trzy różne wstążki, aby zaakcentować słowa kluczowe w cytacie. W tym miejscu wiedziałam już, że nie chce w sentencji mieć więcej krojów pisma, niż cztery.

hand lettering - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Ołówek i gumka to Twoi sprzymierzeńcy

W tym kroku zaczęłam ołówkiem rozrysowywać kompozycję na kartce papieru. W tym miejscu zacząłam też dobierać czcionki oraz odległości między pojedyńczymi wyrazami. Na tym etapie jest dużo prób i błędów, tak długo sprawdzam co ze sobą pasuję, aż efekt mi się podoba.

brush lettering - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Do akcji wkracza cieńkopis

Teraz zyczynam obrysowywać wstążki i ramki cieńkopisem. Na sam koniec je jeszcze pogrubiam i lekko cieniuję.

bounce lettering i kaligrafia - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering
brush lettering layout - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Czas na brush peny

Szkielet mojej kompozycji jest gotowy – czas na brush peny. Zdecydowałam się, aby tylko dwa słowa napisać techniką brush letteringu. Cała reszta to drukowane litery- cieniowane, bądż nie.

Wybrałam też kolor zielony- jako przewodni. Chciałam zachować moją pracę w minimalistycznym stylu.

kompozycja plakat hand lettering - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering
brush lettering kompozycja 1 - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Tworzenie kompozycji to trochę jak układanie puzli. Na początku nie wiadomo co z czym połączyć, dlatego dobrze jest najpierw przyjrzeć się pojedyńczym elementom, aby stworzyć pasującą całość.

Temat tworzenia kompozycji poruszałam już wielokrotnie na moich webinarach, w kursie , w ebooku, jak również w zakładce freebies znajdziesz gotowe szablony do stworzenia własnych plakatów – krok po kroku.

Aktualnie trwa do 6 września 2020 roku niesamowita promocja na kurs, ebook i szablony do nauki brush letteringu. Do wyboru masz różne zestawy w promocyjnych cenach. Zajrzyj do mojego sklepu i wybierz coś dla siebie.

Kopie von pakiet złoty 1024x576 - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Zapisz się koniecznie do mojego newslettera, aby odebrać dostęp do zakładki freebies oraz cyklicznych treści poświęconych nauce hand letteringu.

Zapraszam i do usłyszenia!

po prostu zacznij 1024x658 - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering

Mariola

logo Mar Art 1 1024x735 - Jak stworzyć kompozycję - hand lettering
Mariola Nowak-Jäger

About Mariola Nowak-Jäger

  •  

    Leave a Comment