fbpx
  • Facebook
  • YouTube

Jak nauczyć się brush letteringu – wskazówki


Loading

Jak nauczyć się brush letteringu – wskazówki

Wskazówki na start przygody z brush letteringiem

Marzysz o tym, aby rozpocząć przygodę z brush letteringiem? Doskonale się składa! Już w lutym startuje wyzwanie letteringowe!

Czeka na Ciebie 14 haseł do dowolnej interpretacji. Ale zanim zaczniemy, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, jak rozpocząć naukę brush letteringu. Jeśli ten wpis Ci się spodoba zostaw mi koniecznie komentarz, opublikuj go w mediach społecznościowych lub wspomnij o nim na swoim blogu.

1. Podczas pisania brush penem – naciskaj go mocniej, jeśli rysujesz kreski w dół.

2. Gdy ciągniesz linie do góry- zmniejsz nacisk- linia będzie cieńsza.

3. Zanim zaczniesz pisać litery, cały alfabet i pojedyńcze słowa- wykonaj rozgrzewkę nadgarstka. Idealnie nadają się do tego proste ślaczki, takie które widzisz na tym zdjęciu.

darmowe alfabety do brush letteringu 1024x735 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki
rozgrzewka dla nadgarstka

A jeśli zastanawiasz się które brush peny sprawdza się na samym początku – pobierz mój bezpłatny narzedziownik i sprawdź szczegóły .

Nie zaczynaj nauki alfabetu od litery “a”

Gdy w 2017 roku rozpoczęłam przygodę z brush penami i ćwiczeniami alfabetów, które zakupiłam w sieci, nie rozumiałam dlaczego nie jestem w stanie poprawnie odtworzyć poprawnie litery “a”. Przepisywałam z mozołem literę w linijce, krok po kroku, ale i tak nie było dobrze. Tak samo było z “b”, “c”.. Dopiero przy literze “i” poczulam satysfakcję. Wow!!! W końcu pierwsza litera alfabetu, która mi wyszla idealnie- i to dosyć szybko.

Z upływem czasu wyrobiłam pisanie linii cienkiej i grubej do perfekcji i pisanie litery “a” nie sprawiało mi żadnego problemu. Pracując jednak z momi kursantkami podczas webianarów i warsztatów, zauważyłam, że one też mają problemy z pewną grupą liter. Z kolei inne przychodzą im z łatwością- nawet u osób zupełnie początkujących.

Litera “a” rozpoczyna alfabet, ale… ona bazuje na owalu i z tego powodu jest trudna, aby ją wymalować brush penem poprawnie. Zwłaszcza u osób początkujących litery bazujące na owalach są trudne do odtworzenia. Dlatego przedstawiam Ci prosty sposób, w jakiej kolejności zacząć malować litery brush penami, aby się nie frustrować i krok po kroku wyrobić sobie nadgarstek i się nie zniechęcić.

Pogrupowałam cały alfabet na kilka bloków, w których anatomia liter jest do siebie zbliżona- dzięki temu łatwiej będzie Ci malować pojedyńcze litery.

JAK nauczyc sie brush letteringu 1 1024x768 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki
jak pracować z brush penami

Litery bazujące na liniach

Najprostszą grupą liter, są litery bazujące na lini prostej. Już po wykonaniu krótkiej rozgrzewki będziesz w stanie namalować takie litery jak:

i, l, t

jak pisac brush penem 1024x768 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki
litery na start

Litery bazujące na łukach

Druga grupa liter, która wykazuje podobną anatomię, to litery bazujące na łukach. Są to łuki wychodzące od dołu lub od góry. Czerwone strzałeczki pokazują kierunek ruchu.

brush lettering nauka 1024x768 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki
wskazówki jak pisać litery

Litery bazujące na owalach

Trzeci blok- to litery bazujące głównie na owalach. Zachęcam rozpocząć od nauki litery “o”. Specjalnie na poniższym zdjęciu nie domknęłam koła, abyś widziała, w którym miejscu startuje, a w którym kończy się linia.

piekne litery 1024x768 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki

Litery bazujące na liniach i owalach

Przedostatnia grupa to połączenie liter bazujących na liniach i owalach. Po wcześniejszym przećwiczeniu liń oraz owali, poniższe litery nie będą Ci sprawiać kłopotu.

jak ladnie pisac 1024x768 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki

Litery mieszane

Ostatnią grupę nazwałam literami “mieszanymi”, gdyż zawierają one różne składniki i ciężko je jednoznacznie zaliczyć do wcześniejszych grup.

jak ladnie pisac brush penem 1024x768 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki

Zajrzyj też do mojego starszego postu, w którym wykonałam notatkę graficzną na temat podstaw hand letteringu.

krótkie nagranie ze wskazówkami

Jeśli ten wpis Ci się spodobał zostaw mi koniecznie komentarz, opublikuj go w mediach społecznościowych lub wspomnij o nim na swoim blogu.

Szukasz szablonów i ćwiczeń do nauki? Zapraszm Cię na pokład mojego kursu online lub do zakupu jednego z moich ebooków wraz z alfabetami i szablonami.

szablony bounce lettering 1024x576 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki
szablony do brush letteringu

Pozdrawiam

Mariola

logo Mar Art 1 1024x735 - Jak nauczyć się brush letteringu - wskazówki
Mariola Nowak-Jäger

About Mariola Nowak-Jäger

  •  

4 komentarze

Leave a Comment