fbpx
  • Facebook
  • YouTube

Happy world calligraphy day !


Loading

Happy world calligraphy day !

Dziś jest world calligraphy day!

lettering vs kaligrafia 1024x1024 - Happy world calligraphy day !
calligraphy day

Z tej okazji (https://www.daysoftheyear.com/days/world-calligraphy-day/) przychodzę do Was z krótką definicją kaligrafii oraz letteringu, bo były pytania w tym kierunku. Zauważyłam, że w polskiej blogosferze, jak również na instagramie wyrażenie te są mylone lub stosowane zamiennie. Nic bardziej mylnego. To dwa zupełnie różne pojęcia. To tak jakby ktoś powiedział, że autobus jest pociągiem lub na odwrót. Obydwa środki lookomcji są pojazdami, ale różnią się od siebie diamentralnie!

Kaligrafia versus Lettering

kaligrafia 1024x1024 - Happy world calligraphy day !

Kaligrafia

Zacznę może od kaligrafii, bo dzisiaj jest w końcu “Calligraphy day” 🙂 Słowo kaligrafia pochodzi od greckiego “kallos” -czyli piękno oraz “graphe” – czyli pismo. Zacznę od tego, że kaligrafię wykonujemy stalówkami, a nie brush penem, czy cienkopisem tak jak jest to w przypadku letteringu. Do kaligrafii używamy atramentu, tuszu oraz obsadki i piszemy po papierze. Kaligrafia to piękna, staranna technika pisania liter. Całe zdania , sentencje są pisane jednakowo, pojednycze litery są wykonane zawsze tak samo. Jest kilkaset stylów, w tym historycznych, które dziś przeżywają renesans i są znów używane.

Lettering

Natomiast Lettering jest wykonywany najczęściej brush penami – czyli pisakami pędzelkowymi. Pisałam też o tym tutaj: https://blog.mar-art.org/?p=7 Podczas tworzenia letteringu stosujemy tzw. free style, czyli mieszamy czcionki, fonty, zmieniamy wielkość liter, zarówno w pojedynczych wyrazach , jak i całych zdaniach- totalny misz masz 🙂 W odróżnieniu do kaligrafii litery podczas letteringu są malowane. Tak dobrze czytasz! Litery są malowane, bardzo wolno i starannie brush penem , pędzlem, ołówkiem, czy czymkolwiek co masz pod ręką. Poszczególne elementy letteringu mogą wydawać się chaotyczne, jednak razem tworzą piękną spójną całość. Lettering można wykonywać zarówno na papierze, jak na innych materiałach jak np. kamień, szkło, tkaniny, porcelana, liście i wiele innych. Bardzo modny jest obecnie chalk lettering, czyli lettering pisany kredą na tablicach.

Unbenanntes Werk 724x1024 - Happy world calligraphy day !

Zazwyczaj osoby początkujące trenują alfabety i wtedy takie pismo może rzeczywiście przypominać kaligrafię, jednak główny cel letteringu to jego dynamika, wielorakość oraz efekt zaskoczenia poprzez mieszanie stylów , jak i elementów ozdobnych, takich jak ramki, wsążki, kwiatki oraz inne.

Zachęcam Cię również do przeczytania fachowego wpisu na temat kaligrafii :https://www.calligraphy-skills.com/what-is-calligraphy.html

Z okazji calligrpahy day stwórz swój pierwszy lettering! Zajrzyj tutaj: https://blog.mar-art.org/?p=27

Chesz poćwiczyć swój lettering? Pobierz bezpłatny mini-przewodnik tutaj: https://blog.mar-art.org/?post_type=product

Wszystkie grafiki, które widzisz w dzisiejszym poście to LETTERING 🙂

Happy world calligraphy day !

Mariola

logo Mar Art 1024x735 - Happy world calligraphy day !
Mariola Nowak-Jäger

About Mariola Nowak-Jäger

  •  

2 komentarze

Leave a Comment