fbpx

5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

Dzisiaj przygotowałam dla Ciebie zestawienie 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu. Jestem ciekawa, który błąd już popełniłaś? Napisz mi proszę w komentarzu.

1. Piszesz bardzo szybko

Zapewne poznałaś już definicję letteringu, którą dokładnie omówiłam tutaj-klik. Wszystkie techniki handletteringu charakteryzują się tym, że litery są malowane/ rysowane, a nie pisane jak to jest w przypadku zwykłego pisma codziennego. W związku z tym ruchy twojej ręki muszą być wolne i precyzyjne. Pisząc jeden wyraz brushpenem potrzebujesz około 5 razy dłużej, niż pisząc go długopisem. Dlatego nie spiesz się! Zwolnij i zadbaj o technikę. Tylko wtedy linie cieńkie oraz grube będą ładnie wyglądać.

IMG 0511 1024x678 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

2. Wykupujesz cały asortyment ze sklepu plastycznego

Zapamiętaj: złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy! Dlatego skup się na technice i nie szukaj ciągle nowych idealnych produktów w nadziei, że gdy je kupisz będziesz pisać ładniej. Są produkty, które sprawdzają się idealnie, przetestowały je tysiące osób i dlatego są polecane. To, że Asia, Marysia, Basia polecają kolejne nowe produkty nie znaczy, że TY musisz je mieć. Ubolewam nad tym, że mało kto wspomina o produktach sponsorowanych. Przefiltruj informacje lub zapytaj wprost, czy produkt jest sponosrowany i dlatego polecany. Na moich kanałach znajdziesz zawsze informacje o gratisach, które otrzymuje do testowania – oznaczam je PR SAMPLE.

IMG 0249 e1572598545536 768x1024 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

Moje zdanie nadal się nie zmieniło i nadal polecam dla osób początkujących następujące brushpeny:

Duże litery:

-edding 1340 klik

Małe litery:

tombow fudenosuke hard lub pentel touch , ja osobiście wolę tombow, ale oba brushpeny są bardzo podobne.

Ostatnio kupiłam nowe brushpeny od Stabilo – pojawiły się na początku października brush pen 68, zestaw 25 kolorów w atrakcyjnej cenie i póki co uważam, że są bardzo dobre – konkurencja do edding 1340. Nie wiem tylko jaka będzie ich żywotność, dlatego jeszcze wstrzymuje się z większą recenzją.

IMG 0379 1 e1572598317939 768x1024 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

Dla osób zaawansowanych:

Duże litery:

Tombow ABT dual pen oraz Ecoline

I tyle. Oczywiście możesz wykupić cały sklep plastyczny, ale twoje rezultaty się nie zmienią, a twój budżet na tym znacznie ucierpi. Mniej znaczy czasami więcej. Dlatego kup kilka markowych dobrych brushpenów, niż dziesiątki mało znanych i wątpliwej jakości.

3. Zaczynasz naukę alfabetów od litery „a”

Tak się składa, że litera „a” rozpoczyna alfabet i jest jedną z najtrudnieszych liter do napisania techniką brushletteringu. Na sam początek wybierz „l”, „k”, „m”, „n” czyli takie litery, które składają się głównie z kresek, i nie mają brzuszków. Od razu poczujesz euforię i zadowolenie, gdy twoje litery będą pięknie ci wychodzić- litery takie jak „a”, „b” zostaw na koniec.

2 1 1024x768 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

4. Zaczynasz naukę od fantazyjnych, fikuśnych alfabetów

I ja popełniłam ten błąd. Znalazłam w internecie przepiękny, fantazyjny , fikuśny alfabet i wystartowałam. Trenowałam i byłam sfrustrowana, że mi nie wychodzi. Naukę letteringu zacznij od prostego alfabetu. Tylko wtedy wyrobisz sobie technikę pisania cienkiej i grubej linii. Fikuśne alfabety to wyższa szkoła jazdy i możesz się za nie zabrać po kilku miesiącach pracy. Pamiętaj również, że większość alfabetów, które znajdziesz w sieci są wykonane w procreate i wyglądają idealnie. Dlatego naśladowanie ich w 100% mija się z celem. Trenuj proste podstawowe alfabety. Fikuśne litery mają być tylko inspiracją. Prosty alfabet do nauki brushletteringu znajdziesz tutaj.

895509F8 8958 45E8 9B15 9BBF730B1FB7 1024x768 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

5. Brak cierpliwości

Nauka handletteringu to maraton, a nie sprint, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Daj sobie czas. Efekty nadejdą 🙂 Poświęć na naukę 3 dni w tygodniu po ok. 30-60 minut. Po 2-3 miesiącach zauważysz efekty. Jeśli wystartujesz z oszukaną kaligrafią efekty nadejdą szybciej- pobierz bezpłatny szablon.

Snapseed 768x1024 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

To 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu, które najczęściej widzę u siebie, jak i u osób, które zaczynają przygodę z letteringiem.

I jak? Który błąd już popełniłaś, a przed którym zdołałam cię ustrzec? Zostaw mi koniecznie swoją opinię w komentarzu 🙂

Snapseed 1024x678 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

Zachęcam cię do pobrania bezpłatnego rozdziału z mojego przewodnika do handletteringu. Wystarczy zapisać się na newsletter –tutaj i rozdział poświęcony bounce lettering leci do ciebie 🙂 Zapraszam!

Kurs online hand lettering

2 lata po publikacji tego posta jestem autorką kursu online oraz ebooka do nauki hand letteringu. Zajrzyj i skorzystaj z mojej oferty!

Zapraszam Cię na pokład kursu!

Kopie von pakiet złoty 1024x576 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu
po prostu zacznij 1024x658 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

Pozdrawiam

Mariola

logo Mar Art 1 1024x735 - 5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu

14 thoughts on “5 najczęściej popełnianych błędów podczas nauki letteringu”

    1. Mariola Nowak-Jäger

      ja ecoline piszę po flipchartach- są mega wielkie i w zeszytach ciężko nimi pisać, ewentualnie nimi zakreślam treści

  1. Dla mnie trudne do napisania jest r, zaś a jest dość proste (chyba dla mnie) i super wbrew pozorom pisze mi się tymi cienkim pentel touch. Dużymi szybko kartki zapełniam, wolę jednak umiarkowaną wielkość liter 🙂

  2. Oczywiście pierwsze co kupiłam to edding1340 i pentel touch obie wersje czarne ,no ale piękne kolorki na pracach wyzwania #codzienniekreatywnie narobiły mi smaka i dokupiłam „trochę” innych i o ile poskramiam już ecoline to inne no niestety muszą poczekać…są wymagające.

    1. Mariola Nowak-Jäger

      to miałaś szczęście ! ja naciełam się na Tombow i jako osoba początkująca starałam się na nich działać. Bezskutecznie 🙁

  3. Joanna Turzyniecka

    Ja niestety zaczęłam naukę od Tombow ABT i to był mój błąd… Zniechęciłam się przez to, ale na szczęście całkowicie nie poddałam! Poza tym chciałam wszystko robić szybko. Teraz już się nauczyła, że wszystko przychodzi z czasem 🙂

    1. Mariola Nowak-Jäger

      ja tez 🙁 kupilam mega wypasiony zestaw za 60 Euro i dziwiłam się czemu mi nic nie wychodzi. Tragedia…. Skusiłam sie na piekne kolory i na reklamy… Są świetne, ale absolutnie nie dla osób początkujących.

  4. Zgadza się.
    Na szczęście już wiem i zaczęłam pisać powoli- wręcz bardzo powoli.
    Literka A a nie sprawia mi teraz trudności.
    Ale zaczęłam od szlaczka mmmm i Uuuu
    Mam problem z ładnym r i łączeniem liter w ładny wyraz. Pozdrawiam

    1. Mariola Nowak-Jäger

      zachecam zapisac sie na moj newsletter – tam podeslalam wam szablony jak mozna pisac R na 3 rozne spoosby 🙂

  5. Jeśli chodzi o popełnione przeze mnie błędy to niestety zazwyczaj jest to zbyt szybkie pisanie, oczywiście nie raz też brak cierpliwości. Jeśli chodzi o Brush peny myślę, że jest to kwestia indywidualna ( Każdy z innym Brush penem czuję się najlepiej. Post bardzo przydatny i postaram się zastosować do rad w nim zawartych, i nie popełniać tych błędów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top